بررسی هدلایت M8 کانپکس

شاخص

بررسی هدلایت M8 کانپکس

Conpex led headlight

هدلایت کانپکس

هدلایت ام 8 کانپکس

احتمالا این روزها نام برند CONPEX ازشرکت GUANGZHOU TAWA AUTOMOTIVE LIGHTING را زیاد شنیده اید!شرکتی که در زمینه تولید و عرضه انواع لوازم کمپینگ (روشنایی) جامپ استارتر ها ، جک های برقی ، ادوات ضدعفونی کننده و همچنین هدلایت فعالیت میکند. برندی که هم در ایران و هم در دیگر بخش های بازار آسیا با عرضه هدلایت M8 توانست جایگاه مناسبی را خصوصا در بازار کشور برای خود دست و پا کند ! 

اگر چیزی در حدود یک سال و نیم پیش به بازار لوازم یدکی و لوکس تهران یعنی خیابان ملت مراجه می کردید و قصد تهیه یک هدلایت را داشتید بیشترین اسمی که به گوشتان می خورد نام C6 بود و یا حداقل همین هدلایت یعنی C6 را در رنگ های مختلف بدنه و انواع و اقسام بسته بندی به طور مثال با نام D5 یا D7 یا A9 یا …. تهیه می کردید . هدلایتی که بعد از انواع هدلایت های غیر استاندارد (4 طرفه) متهم ردیف اول بدنامی پدیده ای به نام هدلایت در ذهن مصرف کنندگان بود !

حفظ آبرو با M8

هر چند که اخیرا نام M8 را نیز ممکن است بر روی پسوند یا پیشوند انواع و اقسام هدلایت بشنوید و یا حتی ممکن است که هدلایت های بسیار مشابهی از لحاظ ظاهری یا حتی عملکرد به M8 کانپکس را تهیه کنید ، اما نکته خوشبینانه اینجاست که برخلاف C6 و یا انواع و اقسام هدلایت های ABCD…. این بار ترکیب حرف M و 8 ترکیبی بسیار موفق تر از قبل بوده است! ترکیبی که به احتمال خیلی خیلی زیاد آبروی چیزی به نام هدلایت را در ذهن شما حفظ خواهد کرد. 

تست و بررسی فنی هدلایت M8 کانپکس 

هدلایت m8

هر چند که پیش تر از این هدلایت M8 را از بازار ایران برای بررسی اولیه تهیه کرده بودیم اما برای اطمینان از تست و بررسی نمونه اصلی ، اقدام به تهیه هدلایت M8 به صورت مستقیم از CONPEX نمودیم !

یکی از مواردی که همیشه بر روی بسته بندی های کانپکس جلب توجه می کند اعداد و ارقام بی ربط همانند چیزی که در تصویر میبینید است : Model10000 ؟؟؟ 

کانپکس نیز همانند برند TOBYS با توجه به بازار هدف خود یعنی آسیا خصوصا هند، تمرکز خود را بر روی اعداد و ارقام توان مصرف معطوف کرده و به همین دلیل سعی بر درج اعداد شگفت انگیزی همانند 400 و 500 وات بر روی اغلب بسته بندی های خود دارد که اغلب ما بر تبلیغاتی بودن این اعداد آگاهی داریم. این مورد حتی در برنامه ریزی کنترل درایور برای ایجاد اعداد توان مصرف بالا هنگام شروع به کارکرد نیز دخیل بوده است و به نوعی تبدیل به یکی از ابزارهای بازاریابی برای این قبیل شرکت ها شده !  

Conpex m8

در بسته بندی هدلایت m8 کانپکس خبری از دفترچه راهنما نیست ! ابعاد و حجم بسته بندی نیز بسیار بزرگ تر از حد نیاز ابعاد این هدلایت است ! یکی از دلایل استفاده از چنین جعبه ای ، استفاده مشترک از آن با 3 محصول دیگر از CONPEX می باشد. 

3

هدلایت ها را از جعبه خارج کردیم و نگاه کوتاهی به آنها انداختیم ، در نگاه اول کیفیت ساخت بدنه آن متوسط رو به بالا به نظر میرسد اما کاملا مشخص است که شما با یک محصول درجه یک یا اصطلاحا تاپ از لحاظ کیفی (حداقل در ظاهر) طرف نیستید ! آثار قلع کاری و زدگی در بخش های بالایی ساقه هدلایت به وضوح قابل تشخیص بود!

conpex m8

هدلایت m8 نیز همانند دیگر هدلایت های با توان مصرف بالای حدودا 30 الی 35 وات نیاز به ساخت درایور به صورت خارجی (EXTERNAL ) را دارد . طبق ادعای خود CONPEX این درایور دارای سنسورهای حرارتی برای کنترل دما و همچنین DECODER (کنباس) برای جلوگیری از بروز خطا بر روی انواع خودروی با سیستم های برق حساس می باشد. 

5سیستم دفع حرارت آن نیز با ابعاد مناسبی طراحی شده که از همان روش سنتی و همیشگی یعنی قرار گیری یک فن خنک کننده با دور 8000 دور در دقیقه بر روی یک هیت سینک بهره میبرد . همچنین گارد فن نیز با طراحی و مقاومت مناسب خود به خوبی امکان محافظت از پره های فن را دارد.

هدلایتهدلایت m8 برند conpex همانند اغلب هدلایت های نسل جدید دارای لوله ای مسی (VAPOR CHAMBER) برای کمک و بهبود دفع حرارت می باشد . اما در نکاه اول ابعاد لوله مس بکار رفته در کنار ساقه و همچنین فضای خالی نسبتا زیاد آن در زیر گارد ساقه ظاهر ناخوشایندی از کیفیت یک سیستم کمک دفع حرارت را به نمایش میگذارد ! 

8

منبع نوری هدلایت M8 یک LED با سایز 3570 و تکنولوژی مونتاژ FLIP است که طبق ادعای سازنده آن (تولید کننده این هدلایت شرکت CONPEX نیست!) این چیپ از برند SAN-AN می باشد . 3570 را میتوان یکی از پرمصرف ترین انواع سایز LED در لامپ های ال ای دی خودرو در بازار یدکی دانست ، هر چند که در مقایسه با سایز 1860 عملکرد بهتری بر روی پروژکتور لنز خواهند داشت اما سطح مقطع بزرگتر آنها گاها باعث کاهش دقت تابش نور در چراغ های کاسه ای خواهد شد. عملکرد هدلایت m8 نیز بر روی چراغ های کاسه ای متوسط رو به بالا بود ، یعنی الگوی تابش تا حد زیادی در شرایط استاندارد حفظ خواهد شد. 

فاصله چیپ تا چیپ

یکی از موارد تعیین کننده در ایجاد یک الگوی تابش (لنز یا رفلکتور) استاندارد فاصله هر چه کمتر 2 چیپ LED از یکدیگر می باشد که اصطلاحا به آن چیپ تا چیپ می گوییم ! در خصوص این فاصله و با توجه به استفاده از ساقه دولایه به جای وکیوم (به دلیل ارزان سازی) فاصله چیپ تا چیپ هدلایت m8 کمی بیشتر از حد انتظار یعنی چیزی در حدود 3 میلیمتر می باشد! 

ابعاد مناسب در مقابل عملکرد

یکی از مزیت های M8 کانپکس را می توان ابعاد مناسب آن دانست . ابعادی که باعث می شود امکان نصب بر روی چراغ اغلب خودروها را خواهد داشت و همچنین احتمال بسته شدن درپوش فابریک خود چراغ در اغلب موارد میسر خواهد بود ! البته قطعا نه تمام خودرو ها !

14131112هر چی باشه فقط بهش بگن M8

17به طرح بسته بندی تصویر بالا دقت کنید ! هیچ نشانی از برند یا مدل خاصی نمیبینید . حالا تصویر پایین :

16بله درست حدس زدید ! این هم به اسم M8 فروخته می شود و یا حتی ممکن است که m8 را در انواع بسته بندی ها و مارک های مختلف دیگری همانند لیزارو ، تاک پرو ، اسمارت و ….. نیز در بازار پیدا کنید ، هر چند که بر روی هیچ یک از آنها برند CONPEX درج نشده و همچنین تا حدی نیز اختلاف کیفی با نمونه کانپکس را داشته باشند اما تا  کنون مواردی که اختلاف بسیار فاحشی چه از لحاظ عملکردی و چه از لحاظ کیفی با نمونه کانپکس داشته باشند دیده نشده .

برادر دوقلوی M8

یکی از هدلایت هایی که طی دو سال گذشته اسم و رسم و اعتبار خوبی برای خود کسب کرده هدلایت E8 pro برند زیمر است . قبلا هم یک بار به طور کامل هدلایت e8 pro را تست و بررسی کرده بودیم که در بروز رسانی سایت در بخش مقالات فعلا در دسترس نمی باشد اما بزودی امکان مطالعه مجدد آن را خواهید داشت. 

به تصویر زیر دقت کنید :

20

تقریبا تفاوتی بین این دو هدلایت دیده نمی شود ! طراحی گارد روی ساقه و پره های هیت سینک و حتی رنگ اورینگ زیر پایه و نوع چیپ و …… . 

حالا تصویر بعدی را ببینید : 

21

احتمالا الان بهتر متوجه تفاوت هایی حداقل در ظاهر این دو هدلایت می شوید . عمده تفاوت هدلایت E8 pro  و m8 در ظاهر طراحی و رنگ گارد روی فن آنها می باشد اما هر چند که E8 pro  نیز در واقع نمونه اولیه هدلایت m8 می باشد اما بعد از اصلاحات و بهبود هایی که کانپکس برای m8 در نظر گرفت (افزایش توان مصرف و نوردهی) هدلایت e8 pro همچنان در همان محدوده عملکرد سابق خود می باشد. 

24

18

بعدا در یک مقاله مستقل اقدام به مقایسه عملکردی هدلایت E8 pro و M8 خواهیم پرداخت…..

بررسی عملکرد هدلایت m8

هر چند که بارها اشاره کرده ایم که عدد توان مصرف صرفا ملاک مناسبی برای تصمیم گیری نهایی عملکرد یک هدلایت نیست اما می توان آن را یکی از پارامترهای تعیین کننده در عملکرد دانست ! 

هدلایت m8 در لحظه شروع به کارکرد خود توان مصرفی معادل 58 وات خواهد داشت که بعد از شروع به کار و افزایش حرارت سطح چیپ و همچنین شرایط عملیاتی داخل مجموعه کاسه چراغ توان مصرف افت خواهد کرد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت: 

این هدلایت هنگام شروع به کار در محدوده توان مصرف 58 وات توان ایجاد شدت نوری حدود 5200 لومن را خواهد داشت که این یعنی بهره وری نوری چیپ های هدلایت m8 هنگام استارت چیزی در حدود 89Lm/W می باشد که عدد نسبتا خوب و قابل قبولی است . 

اعداد و ارقامی که از عملکرد یک هدلایت هنگام تست در شرایط محیطی مناسب ثبت می شود قطعا نتایج مشابهی با شرایط عملیاتی هنگام نصب بر روی خودرو نخواهد داشت . به طور معمول روش آزمون تعیین شده برای بدست آوردن توان عملیاتی هدلایت ها هنگام کارکرد بر روی چراغ خودرو تست آنها در دمای 80 درجه به مدت 15 دقیقه می باشد. یعنی هدلایت در دمای 80 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه کار میکند و پس از آن توان مصرف و شدت روشنایی آن اندازه گیری خواهد شد. به دلیل در دسترس نبودن ادوات تست هنگام نگارش این مقاله هدلایت m8 را فقط در محفظه چراغ اما خارج از دمای 80 درجه تست کردیم که در هر حال می تواند اعدادی نزدیک به شرایط عملیاتی را به ما بدهد . برای جلوگیری از طولانی شدن ویدیو بخش هایی از آن حذف شده است :  

 همانطور که با هم دیدیم این هدلایت بر روی عدد توان مصرفی معادل 38 وات داخل چراغ های کاسه ای (در شرایط غیر عملیاتی) ثابت خواهد شد که البته این عدد طبق ادعای خود کانپکس عددی بیش از این و البته طبق ادعای یکی از رقبای کانپکس عددی کمتر و در حدود 29 وات خواهد بود البته این عدد مربوط به کارکرد در فضای پروژکتور لنز می باشد. در ادامه شدت نور هدلایت کانپکس را در محدوده توان 38 وات بررسی کردیم . برای رسیدن به این عدد می بایست بخشی از فن مسدود شده تا درایور توان مصرف را تا این محدوده کاهش دهد و هنگامی که توان مصرف به عدد 38 وات رسید شدت نوردهی آن (لومن) اندازه گیری شود: 

این هدلایت در محدوده توان مصرف 38 وات شدت نوری معادل حدود 3350 لومن ایجاد خواهد کرد و این عدد نشان دهنده بهره وری نوری 88Lm/W چیپ های 3570 آن می باشد که نشان دهنده عملکرد با ثبات چیپ ها در شرایط حرارتی بالاتر می باشد.

چرا وات و لومن خیلی مهم نیست ؟

پیش تر نیز مفصلا به توضیح در خصوص این مبحث که آیا با دریافت اعداد وات و لومن حتی در شرایط عملیاتی می توان به نتیجه نهایی رسید یا خیر اقدام نموده ایم . به طور خلاصه هنگام رانندگی مهم ترین چیزی که چشمان ما با آن سر و کار خواهد داشت نوری که بر روی سطح مسیر تابیده می شود است نه نوری که صرفا از لامپ ساطع می شود! اگر لامپ (LED) دارای طراحی استاندارد باشد امکان ایجاد انطباق صحیح هندسی در چراغ را خواهد داشت ، لومن شاخصی برای سنجش توانایی میزان ایجاد شدت نور یک منبع نور می باشد اما نوری که بر روی یک سطح تابیده می شود را نمی توان با لومن اندازه گیری و تعریف کرد ، شدت روشنایی بر سطح  با واحد لوکس اندازه گیری و تعریف می شود . لوکس متری صحیح نیز فرایندی حساس و پیجیده می باشد به این دلیل که برداشت میزان لوکس تنها از یک نقطه از یک سطح می تواند به شدت گمراه کننده باشد و به همین منظور امروزه برای لوکس متری از دستگاه های گونیوفوتومتر استفاده می شود . ما نیز پیش تر هدلایت M8 و تعداد دیگری از هدلایت هایی که قصد تست و بررسی آنها را داریم برای یکی از آزمایشکاه های مرجع نورسنجی ارسال کرده و گزارش فتومتری (شماتیک) آن را در این مقاله قرار داده ایم . برای مقایسه بهتر گزارش فتومتری یک لامپ فابریک هالوژن نیز در کنار آن قرار داده شده است : 

GONIO REPORT MODERN m8

GONIO REPORT MODERN halogen

اگر با دیدن این تصاویر کمی گیج شده اید اصلا جای تعجب ندارد زیرا تحلیل این گزارشات هرچند کار پیچیده ای نیست اما کمی نیاز به تخصص و حوصله دارد که در ادامه مقالات به توضیح و شرح آن خواهیم پرداخت . 

جمع بندی اولیه 

تا اینجای کار عملکرد هدلایت m8  راضی کننده بوده و در مقایسه با دیگر رقبای خود همچون E8 pro  عملکردی بهتر را به نمایش گذاشته است اما این نهایتا به این معنی نیست که به طور قطع عملکرد بهتری خواهد داشت . بخش های نهایی این تست و بررسی در حال تکمیل است . بخش های اصلی آن که در واقع تست های رانندگی و نوردهی در شرایط مختلف محیطی می باشد . پس از تکمیل این تست ها می توان نتیجه گیری نهایی کرد که جایگاه این هدلایت در محدوده قیمتی حدود 1/5 میلیون تومان در مقایسه با رقبای خود حتی از برند کانپکس چگونه خواهد بود ! 

ابعاد مناسب بخش دفع حرارت در مقایسه با توان مصرف ،شدت نوردهی مناسب بر روی پروژکتور لنز ، تطبیق پذیری DECODER با انواع سیستم برق خودرو  و لرزش و صدای کم فن خنک کننده را می توان از جمله مزایای اصلی هدلایت m8 کانپکس دانست .

مقاله در حال تکمیل است …..

 

 

 

نظرات (28)

mohammadi.hamed64

سلام ممنون از بررسی های مفید و آموزنده شما.
لطفا ادامه بررسی این هدلایت و تعداد دیگری از هدلایت ها که تست کرده اید رو هم منتشر کنید.
قطعا برای انتخاب و خرید صحیح کمک شایانی میکند.
با تشکر

ali

بهترین و کاملترین بررسی
در حال تبدیل شدن به مرجع تخصصی هدلایت در ایران هستید
ای کاش مثل گذشته هدلایت های ارزان قیمت (میان رده) هم موجود می کردید
هم اکنون خیلی از هدلایت ها سایت در وضعیت”ناموجود” یا “به زودی” قرار دارد

فرشید

من هدلایت Raptor Plus شما رو برای نور بالا استفاده کرده ام و بسیار راضی هستم. ای کاش پایه h3 لامپهای خود را نیز تهیه میکردید، زیرا بسیاری از خودروها برای پروژکتور از پایه h3 استفاده می کنند

سجاد

درود بر شما بنده برای نور پایین خودم e8پرو زیمر و برای نور بالا کنپکسm8انداختم بر روی ماکسیما اولا نور پایین با وجود شدت نور خوب اصلا کات و زاویه مناسبی نداره و بقوالا همش تو چشم راننده جلویی ولی کنپکس شدت نور به مراتب بالاتر و راضی کننده ای دارد قیمت کنپکس کمتر از نصف محصول زیمر هست با تشکر

  سلام دوست عزیز . اگر برند چراغ ها ایچیکو یا دپو و با کیفیت مناسب باشن و هدلایت ها هم درست نصب شده باشه . طبیعتا زیمر e8 پرو هم باید الگوی مناسبی رو بهتون بده . در خصوص تفاوت شدت نور بله درسته در مجموع m8 قوی تر از e8 هست اما این نکته رو هم در نظر داشته باشید که این روش مقایسه درست نیست که شدت نور یک هدلایت برای نور پایین رو با شدت نور یک هدلایت دیگه برای نور بالا مقایسه کنید . ممنون از شما

mohsenzarei.7175

اگه امکانش هست از سری برند لنزو نیز چندتا تست و بررسی بزارید که ببینیم تبلیغاتی که دارن واقعی هستش یا خیر

محمدرضا

لنزو دست ساز هست وباتجربه ۳بار خرید اصلا توصیه نمیکنم.سه رنگ و چهار حالته لنزو همون لحظه اول هنگام تست سوخت.دو طرفه تک رنگ بعد از یک ماه سوخت.داداش هدلایت زیر یک میلیون نگیر

علی

سلام
بهترین خد لایت برای نور پژو پارس چیه؟چون نور بالا بدون لنز هست زنون انداختم اصلا نور خوبی نمیده و نور تو کاسه زیاده اما جلو زیاد نور نیست

  سلام بهتون کاتانا و یا رپتور پرایم رو پیشنهاد میکنیم

محمد

سلام
وقتتون بخیر
جسارتا واسه slx چه نوع هدلایتی پیشنهاد میدین؟
ممنون

  سلام کاتانا و رپتور پرایم گزینه های مناسبی هستن

فرامرز

سلام . 1- برای نور بالا و نور پایین هاوال اچ 2 چه پیشنهادی دارید؟
2- دکتر تنظیم هم در مجموعه شماست؟ و
3- ایا نور سفید و زرد در یک هدلایت یکسان، میدان دید و وضوح یکسانی دارند؟
ممنونم از پاسخگویی و قصد مراجعه حضوری دارم از شهرستان

Ahmad Reza Alizadeh

سلام
آقا من یه slx دارم نورپایین خیلی ضعیفی داره
چه هدلایتی برای پشت لنز پیشنهاد میکنین؟!

عبدالحسین عابدی

سلام برای mezda3قدیم چه هدلایتی مناسب هست

مهاد

سلام خسته نباشید من روی پارس نور پایین زنون زیمر ۶۵وات ۴۳۰۰ کلوین دارم و نور خوبی بهم میده ولی نور بالا هدلایت برند متفرقه (e02) نصب هست وقتی نور بالا میزنم اصلا نورش نسبت به زنون خیلی ضعیفه اصلا دید خوبی ندارم حتی بعضی وقتا از نور بالل زدن پشیمون میشم بر میگردم رو نور پایین😅.بهنظرتون این m8 مشکلم رو برطرف میکنه؟ ممنون میشم راحنمایی کنید

محمود غلامی

سلام
وقت بخیر
من سمند مولتی پلکس مدل ۹۶ دارم. هد لایت کانپکس m8 نصب کردم روی مه شکن. اما ب هیچ وجه روشن نمیشه. فیوزها و مدار سیم کشی سالمه. هد لایت هم سالمه.
ب نظر شما مشکل از کجاست؟
ممنون میشم راهنمایی کنین.

ابوالفضل

سلام من امروز واسه پراید ۱۳۱ گرفتم یک و چهارصد امیدوارم پشیمون نشم

امین صحرایی

سلام، وقتتون بخیر. کارشناسان عزیز سایت، من جیلی سوار دارم. نور پایین به شدت ضعیفه. باتوجه به لنز در کاسه چراغ m8 گزینه ی مناسبی هست؟ ممنونم بابت تحلیلهای حرفه ای تون

  سلام به احتمال خیلی زیاد مشکل از خود مجموعه لنز و رفلکتور هست و با تغییر لامپ مشکل حل نمیشه . قبل از هر کاری از سلامت چراغ ها مطمعن بشید

محمد جعفری

سلام
من امروز برای جک اس ۵ نصب کردم فقط سوالم اینه که درپوش بزرگ گذاشتم برای کاسه چراغ ها
احتیاج به سوراخ کردن درپوش ها هست (برای رفت و آمد هوا) یا نیاز نیست

  سلام خیر اصلا نیازی نیست و این کار رو انجام ندید

فردین

حرف نداره مجموعه لومن پارت یک سرو گردن از تمامی سایت های هم رده بالاتره سایت هایی مثل لنزو که فقط کپی میکنند مقالات رو و زحمت صحت سنجیشم نمیکشن ولی لومن پارت مطلبش فوق العاده هست و کاربردیه

  سلام . نظر لطف شماست قربان

سیروس

سلام سیروس هستم دوستان عزیز برایپراید صبا چه هدلایتی پیشنهاد میکنید ‘آیا کسی هم مارکی رد گذاشته که ازش راضی باشه؟ ممنون‌.

مجتبی

سلام وقت بخیر من برا نور بالا ۲۰۷ مدل۹۶ m9pro گرفتم با پایه h1 ولی داخل کاسه چراغ نمیچرخه که عمود قرار بگیره لطف کنید راهنمایی کنید

  سلام بله بخاطر ضخامت ساقه اس . لطفا تحت هیچ شرایطی به ورودی لامپ روی چراغ دست نزنید

جمال

باسلام، آیا هدلایت کانپکس M8 برای بسترن B30 که نور بالا و پایین از یک منبع اسافاده می کند توصیه می شود؟ خط کات و نور مناسبی می دهد؟ تابحال از لامپ فابریک کارخانه استفاده می شده است. باتشکر

  سلام بهتون رپتور پرایم رو پیشنهاد میکنیم

نظر خود را بنویسید